Uživatel: Heslo:
Registrace

Předpověď počasí

logo_raab

Historie

Stručný technický popis letounu Vilík OK- FUD 20

Letadlo zkonstruovali a postavili otec se synem Rakušanové,jako šestnáctý kus ze série,která zatím dosáhla čísla 22.
UL letoun Vilík je konstruován jako dvojmístný vzpěrový hornoplošník smíšené konstrukce s posádkou umístěnou vedle sebe.
Křídlo letounu je celodřevěné dvojnosnikové s tuhou torsní skříní.Je opatřena dělenými křidélky a vztlakovými klapkami.Jako celek je potaženo syntetickou tkaninou.
Ocasní plochy jsou klasického uspořádání. Vodorovná ocasní plocha(dále jen VOP)je svařovaná z ocelových trubek,doplněna dřevěnými tvarovými žebry a jako celek potažena tkaninou.
Svislá ocasní ploch(SOP) je celodřevěná.Kýl SOP je potažen překližkou,kormidlo je konstrukční ti jako celek potaženo syntetickou tkaninou........ vice info.

Historie letiště Brusné

Letiště Brusné vzniklo v sedmdesátých letech minulého století jako zemědělská plocha pro práškovací letadla Čmelák. Nachází se půl kilometru od bývalého sportovního letiště z padesátých let pod Chlumem v katastru obce Brusné. V devadesátých letech měl snahu jeden čechošvýcar tuto plochu odkoupit a zřídit si malé soukromé letiště pro svou Cessnu. Stavitel ing. F. Sehnal vypracoval projekt a zaměřil sestupové roviny nutné pro schválení Úřadem pro civilní letectví. Bývalý starosta obce Brusné, který byl tomuto projektu nakloněn začal nadrobené pozemky pod práškařskou plochou sjednocovat pod jednoho majitele obec Brusné. Jelikož větší sportovní letadla mají větší nároky na délku plochy, než zemědělské letouny bylo potřeba tuto plochu prodloužit o 300 metrů......... vice info.

Sportovní létání v Bystřici pod Hostýnem

Josef Voltr

Založení skupiny Masarykovy letecké ligy r. 1927
Vedoucí činitelé našeho státu si byli vědomi významu letectví pro Československo jako vnitrozemský stát. Pro zajištění rozvoje letectví u nás byl dne 3. ledna 1923 zřízen Masarykův letecký fond a finanční prostředky fondem nashromážděné umožnily, aby byla dne 6. března 1926 v Praze založena Masarykova letecká liga- MLL. Jejím posláním bylo organizovat veškeré síly občanstva ku práci pro pokrok v letectví a jeho využití k rozkvětu státu“ a prvním úkolem zakládání místních organizací.
V Bystřici p. Host. byla místní skupina MLL založena z iniciativy ředitele Městských úřadů M. Slováka a za podpory továrníka Roberta Slezáka dne 19. listopadu 1927 (v blízkém Přerově v lednu téhož roku). Učastníci ustavující schůze vyslechli přednášku nadporučíka Bartoše a shlédli film s leteckou tématikou. Předsedou byl Robert Slezák, členy výboru byli Gustav Cinek a František Krutu. V prvních letech se skupina létáním nezabývala, věnovala se osvětové činnosti.......... vice info.